Jste zde: Recenze » Recenze: Arne Dahl - Sedm minus jedna

Recenze: Arne Dahl - Sedm minus jedna

Recenze

Máte jasno v tom, kteří autoři patří ke špičce severských detektivkářů? Předpokládám, že Arne Dahl k nim dosud nejspíš nepatřil. Jenomže to se nyní změní. Dahl upřednostnil obsah před formou a vytvořil knihu, kterou mu mohou jeho konkurenti pouze závidět.

Švédský spisovatel a redaktor Arne Dahl (1963) pracuje dlouhá léta jako literární kritik, což je na jeho psaní patrné. Na svém kontě má téměř dvě desítky thrillerů, za které získal řadu významných ocenění, ale pravda je, že jeho dosavadní způsob psaní byl natolik svérázný, že s ním mohli mít někteří čtenáři nemalé problémy. Pro Dahla byl dosud typický intelektuální a kultivovaný styl plný knižních výrazů a neobvyklých slovních spojení.

Zatímco vůči slovesům měl jistou averzi, s oblibou na sebe nabaloval všemožná přídavná jména a příslovce. Thriller „Sedm minus jedna“ ukazuje autora v naprosto odlišné poloze. Obsah zvítězil nad formou a vy se můžete těšit na komplikované zápletky, řadu intrik a strhující tempo vyprávění. Dahl s gustem popřel všechna schémata a klišé žánrové literatury a to, co vytvořil, je něco naprosto unikátního.

V každé kapitole na vás čeká parádní překvapení a Dahlovi se naprosto famózním způsobem podařilo spojit osobní životy hlavních hrdinů s vyšetřováním několika únosů mladých dívek. Hlavní hrdinové jsou tady dva. Sam Berger je sice ostřílený kriminalista, ale protože má jiný názor než jeho šéf, vyšetřování vede takříkajíc na vlastní pěst. Z anotace se dozvíte, že jeho parťačkou bude Molly Blomová, ale to, jak se tihle dva sčuchnou, si nechám pro sebe, abych nevyzradila jednu z point příběhu. Každopádně počítejte s tím, že se setkají za dramatických a hodně nečekaných událostí.

Molly Blomová, která působí jako tajná agentka, je v podobné situaci jako Sam, protože i ona vyšetřuje případ navzdory svým kolegům a šéfům. To, jak se ti dva sžívají, působí velmi komicky. Jejich vzájemný vztah je hodně zvláštní a je zajímavé sledovat, kdo v jejich vztahu nosí kalhoty a kdo je považován za outsidera. Banálním epizodám se Dahl vyhnul tím, že Berger ani Blomová nejsou pouhými detektivy. Oba si totiž poměrně brzy uvědomí, že současné případy souvisí s něčím, co se odehrálo v jejich minulosti. Oba skrývají ošklivé tajemství, a než se z nich stanou plnoprávní parťáci, musí si vyříkat řadu věcí.

Detektivní zápletky se točí kolem únosů patnáctiletých dívek, ke kterým dochází na různých místech po celém Švédsku. Naši hrdinové jsou si jistí tím, že dívky má na svědomí sériový vrah, ale oficiální místa o jejich teorii nechtějí ani slyšet. Natož o tom, že by oním sériovým vrahem mohla být žena. Sam se domnívá, že se může spolehnout na své kolegy, ale jak už to v podobných příbězích bývá, zrádci se najdou jak mezi kolegy, tak i mezi příbuznými a přáteli.

„Sedm minus jedna“ je strhující čtení s nesporným filmovým potenciálem. Pokud si nějaká kniha zaslouží, aby se z ní stal světový bestseller, pak je to právě tato novinka z nakladatelství Mladá fronta. Dahlův nový styl psaní si vás podmaní svou přímočarostí a surovým cynismem. Konzervativnější čtenáři možná namítnou, že děj je až překombinovaný, ale já tvrdím: Jen houšť a větší kapky! Takhle skvělých příběhů je jako šafránu a jsem velice ráda, že thriller „Sedm minus jedna“ je prvním dílem chystané série.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.