Jste zde: Recenze » Recenze: Geir Tangen - Maestro

Recenze: Geir Tangen - Maestro

Recenze

Říká si Maestro a ke svým obětem se chová velice nelítostně. Inspiraci pro své vražedné běsnění nachází v nejslavnějších norských detektivkách a baví se tím, že hází podezření na jiné. Ačkoliv je „Maestro“ literární debut, příběh vás strhne už na prvních stránkách a vy pochopíte, že máte co do činění s nebývalým literárním talentem.

Nor Geir Tangen (1970) provozuje nejčtenější norský krimi blog, ale to je asi tak všechno, co o něm zjistíme. Něco málo se dozvíte z doslovu knihy, který autor pojal se svým charakteristickým smyslem pro humor, a ledacos se dovtípíte ze samotného čtení. Tangen miluje černý humor, nadsázku a nevyhýbá se ani naprostým šílenostem. Knihu „Maestro“ pojal jako hru a všechny čtenáře vybídl, aby se pokusili odhalit narážky na známá díla z detektivního žánru.

Tangen je výborný vypravěč, který se vyžívá ve splétání zápletek a ve vymýšlení falešných stop. Ráda bych řekla, že jako detektivkář je poctivý a má pochopení pro fair play, ale nechci vám lhát. Autor nebere nic vážně a zdá se, jako by mu ani nezáleželo na obecném mínění. „Maestro“ je výzva nejen pro vaše šedé buňky mozkové, ale i pro vaši trpělivost a toleranci. Zároveň je „Maestro“ svěžím větrem v poněkud zatuchlé produkci krimi románů, které jsou víceméně na jedno brdo.

Uhádnout, kam se příběh bude vyvíjet a jak skončí, je zhola nemožné a vy počítejte s tím, že vás autor nebude šetřit. V téhle knize se umírá ve velkém a provedení jednotlivých zločinů je podstatnou součástí zápletky. Vrah, jehož myšlenky můžeme sledovat během celého románu, je nebývale cynický a k lidským obětem přistupuje pouze jako k materiálu pro své umělecké dílo. Hlavním hrdinou příběhu je novinář Viljar Ravn Gudmundsson a policii zde zastupuje komisařka Lotte Skeisvollová.

Viljar kdysi patřil k novinářské elitě, ale před čtyřmi lety se přihodilo něco, co z něj udělalo naprostého zoufalce. Autor odkrývá karty postupně, a tak vás drží v neustálém napětí. Lotte řeší problémy se svou sestrou závislou na drogách a současně se musí prosadit jako kompetentní vedoucí vyšetřovacího týmu. Tangen vám dávkuje jednotlivé informace po špetkách a škodolibě se baví tím, jak vás napíná. Neustále přidává další a další bonusy, díky kterým mu budete doslova zobat z ruky. No řekněte, kolik znáte autorů, kteří by se vnutili do svého románu jako jedna z postav?

Žánrově se tu prolíná napínavý thriller s klasickou detektivkou – hádankou a myslím, že vám „Maestro“ lehce připomene jednu velice známou detektivku od Agathy Christie. Pokud máte v žánru hodně načteno a znáte všechny fígle autorů detektivek, potom máte jistou šanci odhalit totožnost vraha dřív než policie. Třebaže „Maestro“ oslní svou bombastičností, příběh působí reálně a řešení je založené na logice.

Tangen se nebojí rýpnout i do žánru a s chutí zesměšní sám sebe i svou knihu. „Maestro“ vás strhne svým nadšením pro detektivky a Geir Tangen se stane vaším oblíbeným autorem. Jako jednomu z mála se totiž povedlo skloubit legraci se surovými zločiny, o kterých bychom v reálném životě jen těžko vtipkovali.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.