Jste zde: Recenze » Recenze: Ingar Johnsrud - Kalypso

Recenze: Ingar Johnsrud - Kalypso

Recenze

Kriminalisté z Osla řeší několik vražd, které nemají na první pohled pranic společného. Politici čelí teroristické hrozbě a vedení armády varuje před zneužitím biologické zbraně. Jak vidno, policista Fredrik Beier se ve svém novém dobrodružství bude mít co ohánět. Zachrání svou zemi před zkázou, nebo podlehne démonům, kteří sužují jeho duši?

Norský autor Ingar Johnsrud (1974) se dlouhá léta věnoval novinařině a tuto profesi nepověsil na hřebík ani poté, co mu jeho literární debut „Vídeňské bratrstvo“ zajistil bezmála celosvětovou slávu. Aktuální „Kalypso“ je druhým dílem volně navazující trilogie, kterou u nás vydává nakladatelství Host. Johnsrud splnil očekávání a opět prokázal, že patří mezi nejlepší vypravěče dneška. Pokud jste předešlý román nečetli, nic se neděje. Sice se tu setkáváme s několika postavami z „Vídeňského bratrstva“, ale rozhodně nejde o klíčové postavy. A navíc vám autor ochotně vysvětlí (aniž by prozradil pointu), o co v minulé knize šlo.

Johnsrud je autor, který se do každé své knihy snaží natřískat co nejvíce ožehavých a diskutovaných témat. Rozhodně se nedrží při zdi a s gustem píše o polemických věcech. Pokud se v současné politice objevilo nějaké třaskavé téma, klidně se vsaďte, že ho najdete i v „Kalypsu“. Příběh se odehrává v několika časových rovinách a vy tu najdete tolik zápletek, že by to vystačilo na několik knih. Hodně důležitý je zde bývalý Sovětský svaz, vývoj biologických zbraní a často se tu skloňuje slovo „terorismus“. Autor vypráví hodně ze široka, libuje si v podrobných popisech a přezdívkách, proto vám zpočátku bude dělat problémy orientovat se v ději i jednotlivých postavách, kterých je tady opravdu velké množství.

Označit „Kalypso“ za špionážní thriller by nebylo zcela správné, protože některé zápletky jsou velmi intimní a rodinné. Tahle kniha je o tom, jak vysoká politika a rozhodnutí několika vrcholných představitelů státu ovlivnily životy různých typů lidí, včetně těch, kteří nikdy netoužili po pozornosti ani hrdinství. Hlavní postavou románu je policista Fredrik Beier. Beier je prototyp severského detektiva, protože tolik problémů, co má nebo si dokáže vytvořit, se hned tak nevidí.

Náš hrdina je rozhádaný nejen se svou milenkou, ale také s kolegy a nadřízenými. K nočním můrám z minulosti se přidávají běsi ze současnosti a Fredrikovo chování připomíná kamikadze. Postupně přestává důvěřovat svému příteli a zároveň parťákovi, a aby toho nebylo málo, existují důkazy o tom, že se pokusil o sebevraždu. Fredrik funguje pouze díky haldě prášků, což naštěstí nijak neovlivňuje jeho schopnost dedukce.

Autor si tu dal hodně záležet na svých postavách, a tak se o nich dozvíte řadu soukromých věcí a nebude vám dělat problémy je pochopit nebo se s nimi ztotožnit. Johnsrud není žádný dogmatik, ale spíše filozof poukazující na to, že všechno má své pro a proti. I klaďasové se někdy chovají jako bídáci a záporáci mají netušené stránky, které nelze než obdivovat. „Kalypso“ je plná konspiračních teorií, intrik, tečou tu potoky krve, ale přesto zde najdete i řadu pasáží, které vás dojmou k slzám. Autor se nebál jít s kůží na trh, a když si odmyslíme všechny odporné detaily vraždění a akční scény plné násilí, zbude nám nesmírně citlivý příběh.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.