Jste zde: Recenze » Recenze: Ingrid Hedström - Vražedná diagnóza

Recenze: Ingrid Hedström - Vražedná diagnóza

Recenze

Říká se, že staré hříchy mají dlouhé stíny. Dvojnásob to platí o třicet let staré záhadě, která nebyla dosud vyjasněna. Tehdy se za podivných okolností ztratil třináctiletý chlapec a nikdo nedokázal říct, co se s ním stalo. Nehoda? Únos? Útěk? Anebo něco daleko horšího? Autorka nezapře svou lásku k Agathě Christie a na své si přijdou milovníci detektivek a hororů.

Švédka Ingrid Hedström (1949) vystudovala psychologii a dnes pracuje jako novinářka. Jako autorku detektivek ji proslavila série odehrávající se ve fiktivním městečku Villette, která nezapře inspiraci Královnou detektivek Agathou Christie. Zatímco tato série byla do jisté míry velmi komorní a podezřelí se vzájemně znali, ve „Vražedné diagnóze“ z nakladatelství Motto na vás čekají mnohem košatější zápletky a množství postav a postaviček. Pilní čtenáři Agathy Christie měli šanci vyřešit některé villettovské zločiny inspirované zápletkami ACH, ale to vám u této knihy nehrozí.

„Vražedná diagnóza“ je kniha 2v1. Jedna detektivní linie se odehrává na švédském venkově a druhá, která s ní na první pohled nemá nic společného, se odehrává na klinice v Bukurešti. S hlavní postavou knihy autorka pořádně zariskovala, ale zdá se, že se to vyplatilo. Astrid Sammilsová není mladá, atraktivní a už vůbec ne milá. Je to dvaačtyřicetiletá bezdětná diplomatka, která si nebere servítky a s nikým se nemazlí. Ve své práci byla úspěšná do jedné epizody, ve které figuroval její manžel a ministryně zahraničí. Astrid provedla něco, co nám může připadat vtipné, ale ona kvůli tomu musela nastoupit na zdravotní dovolenou.

Zdá se, že se jí rozpadá manželství, a ona se dobrovolně uchýlí na venkov, kde zdědila stavení po svém strýci. První hrůzy a zločiny na sebe nenechají dlouho čekat a Astrid má pocit, že prožívá noční můru. Ve strýcově skříni objeví čepici, která patřila ztracenému chlapci, a její fantazie jí nastíní několik možných scénářů, přičemž jeden je horší než druhý. Astrid se pouští do vyšetřování, a coby amatérská detektivka využívá velice svérázné metody. Její drsný způsob vás pobaví a vy si na ní brzy vypěstujete závislost. Astrid je stručně řečeno tlama nevymáchaná a díky tomu si skvěle porozumí s místní tulačkou Carinou.

Dvojice Astrid a Corina funguje na principu Velkého detektiva a jeho Watsona a zaručuji vám, že slovní přestřelky a rýpance obou dam polechtají vaše bránice.

To, co se tu kdysi odehrálo, je velmi temné a vy se připravte na řadu scén, při kterých vám bude běhat mráz po zádech. Tato švédská linie připomíná příběhy Agathy Christie, zato linie odehrávající se v Bukurešti je nefalšovaný lékařský thriller. I zde má hlavní roli žena. Lékařka Gabriela se snaží odhalit praktiky farmaceutických firem, a jak asi správně tušíte, obě linie se v jisté chvíli protnou. Autorka je prvotřídní vypravěčka a její „Vražedná diagnóza“ má všechno, co od detektivky čekáte. Postava vraha je hodně překvapivá a tipla bych, že zrovna tohohle člověka nebudete vůbec podezírat.

„Vražedná diagnóza“ je skvělý koktejl napětí a humoru. Zápletky jsou důkladně propracované a v knize nechybí řada falešných stop. Je dobře, že autorka vystoupila ze stínu své předchozí série. Díky tomu napsala věc, která má šanci na nesmrtelnost. Tím, že se oprostila od zápletek Agathy Christie, vytvořila něco, co má šanci stát se mezinárodním bestsellerem. Z pokračovatelky Královny detektivek se stala její konkurentka a „Vražedná diagnóza“ je detektivka, která bude bavit ještě za padesát let.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.