Jste zde: Recenze » Recenze: Jørgen Brekke - Bezesný

Recenze: Jørgen Brekke - Bezesný

Recenze

Máte rádi příběhy o úchylných vrazích s podivnými choutkami? V tom případě si přečtěte drsný krimi román o muži, který svým obětem vyřezává hlasivky a na jejich mrtvé tělo pokládá hrací skříňku hrající tklivou melodii. Při čtení „Bezesného“ vám bude běhat mráz po zádech a hodně dlouho nebudete chtít slyšet o žádné ukolébavce.

Nor Jørgen Brekke (1968) působil dlouhá léta jako pedagog a v posledních letech se živí jako žurnalista a autor beletrie. V roce 2011 debutoval krimi románem „Říše milosti“, ve kterém se poprvé objevil inspektor Odd Singsaker. Kniha byla přeložena do více než deseti jazyků a zaznamenala celosvětový úspěch. Aktuální „Bezesný“ je druhým, volně navazujícím dílem série, v němž autor využil všechny triky a fígle z předcházející knihy. Oba romány vydalo nakladatelství XYZ a nic nebrání tomu, aby nevyšly i další díly.

Inspektor Odd Singsaker je prototypem severského detektiva. Kromě nevyřešené minulosti a nevydařeného vztahu se synem se potýká se zdravotními problémy a ideální není ani jeho manželství s americkou policistkou Felicií Stoneovou. S tou se seznámil v předchozím díle, a aby jeho milovaná mohla zůstat v Norsku, nechali se oddat. Felicia rozjíždí podnikání a zřejmě vás nepřekvapí, že se během svého prvního pracovního úkolu přichomítne k případu svého manžela.

Odd se svým týmem pátrá po brutálním vrahovi, jehož první obětí byla pohledná mladá žena. Ta byla nalezená s vyříznutým hrtanem a hrající skřínkou na těle. Skřínka vyhrává podmanivou ukolébavku a policisté začínají pátrat nejen po totožnosti zavražděné, ale i po minulosti hrací skřínky. Autor umí skvěle rozehrát několik příběhů a i tady zabrousíme do historie. Linie krimi románu založeného na důkladném vyšetřování se prolíná s thrillerovou a lehce sentimentální linií probíhající v osmnáctém století.

„Bezesný“ se odehrává v intelektuálních kruzích, v domech aristokracie, ale i v zaplivaných hospodách, kde se schází společenská spodina. Odd se během vyšetřování setkává s rozličnými osobnostmi a vy můžete začít hádat, jestli mezi nimi náhodou není vrah. Kniha je o něco přímočařejší než její předchůdkyně „Říše milosti“, ale ani tak tu není nouze o řadu překvapení. Brekke píše kultivovaně a jeho jazyk je velmi vytříbený, ale to mu nebrání popisovat hrůzy, jaké byste čekali v nejlevnějším braku.  

Příběh si udrží vaši pozornost od začátku až do konce, protože se tu neustále něco děje. Občas zemře někdo, u koho byste to vůbec nepředpokládali, a sem tam se dozvíte nějakou intimní informaci, která vám vyrazí dech. Autor dostál své pověsti obratného detektivkáře i stylisty. Jeho fantazie nezná mezí a vy se ocitnete ve světě, ve kterém byste nejspíš nechtěli žít. „Bezesný“ je děsivý a pochmurný a vy se připravte na pár nehezkých věcí, které se přihodí postavám, které si oblíbíte.

Celkově jde o zdařilý krimi román, který v současné produkci patří k tomu lepšímu, co se objevilo na pultech knihkupectví. Jørgen Brekke ví, jak na vás, a vy ho za to budete milovat. Jeho přístup je možná trošku drsný, ale sami uvidíte, že to tam prostě patří a že to nemůže být jinak.

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.