Jste zde: Recenze » Recenze: Jens Lapidus - Stockholm DELETE

Recenze: Jens Lapidus - Stockholm DELETE

Recenze

Švédský autor Jens Lapidus opět dokázal, že se dá napsat kritická a zároveň nesmírně živá próza. Kniha by obstála jako společensko-psychologický román z prostředí zločinu, ale díky autorově mistrovskému stylu jde o plnokrevný napínavý thriller. Postavy jsou temné, atmosféra pochmurná, a přesto se budete dobře bavit.

Jens Lapidus (1974) vystudoval práva a po nich si začal budovat kariéru jako obhájce. Díky své práci se seznámil se spodinou i s takzvanými lepšími lidmi z horních deseti tisíc. Zkušenosti ukázaly, že kriminalita se nevyhýbá žádné sociální třídě, protože člověk je tvor slabý a neustále touží mít víc a víc. Lapidus zná podsvětí, ví, s jakými problémy se potýkají policisté, a ve své tvorbě si rozhodně nebere servítky. Někomu může připadat surový, ale ona je to spíše upřímnost. Lapidus píše o tom, jak to v životě chodí, a rozhodně nemůže za to, že to není žádná procházka růžovou zahradou.

Románová novinka z nakladatelství Kniha Zlín je součástí temné trilogie, kterou sám autor specifikoval jako „Stockholm Noir“. Lapidus je skvělý pozorovatel i psycholog. Při své práci odkoukal řadu detailů a díky tomu jsou jeho příběhy autentické a až neuvěřitelně reálné. Tenhle příběh nečtete, ale doslova prožíváte. O něco menšímu autorovi by téma činilo obtíže a čtenář by cítil, že tu něco skřípe. Lapidus vydal pouze hrstku knih, ale píše jako starý mazák. „Stockholm DELETE“ je thriller s prvky klasické detektivky – hádanky. Protože jde o druhý díl, který volně navazuje na předešlý román „Pouze pro VIP“, setkáme se tu s některými starými známými.

Hlavním hrdinou je kriminálník Teddy, který si odseděl osm let ve vězení za jistý závažný zločin. Když se ocitl na svobodě, rozhodl se žít tak, aby se za sebe nemusel stydět. My se s ním setkáváme ve chvíli, kdy pracuje pro exkluzivní právní kancelář zabývající se obchody. Teddy se snaží sekat latinu, ale jak si asi umíte představit, není to vůbec jednoduché. V tomto ohledu má autor blízko naturalismu, protože většina jeho postav je obětí prostředí, ze kterého vyšla, a ve kterém se pohybuje. Teddy se snaží zůstat nenápadný, ale proti své vůli je vtažený do obhajování údajného vraha.

Díky tomu se opětovně setkává s ambiciózní právničkou Amelií, která v knize řeší obrovské dilema. Amelie je úspěšná workoholička, ale bohužel si začíná uvědomovat, že kariéra a peníze nejsou v životě všechno. Ke svému vlastnímu překvapení se Amelie ujímá obhajoby mladíka podezřelého z vraždy a v tu chvíli nikdo z aktérů netuší, do jak rozsáhlého spiknutí se zaplete a co všechno bude v sázce. Hodně důležitý je pro příběh i Teddyho synovec, který opustil brány vězení. Mladík je v područí party zabijáků a jeho okolí se oprávněně bojí, že opět sklouzne do problémů.

V románu „Stockholm DELETE“ je zločin snad ve všech myslitelných podobách. Pokud vás omrzí číst o mafii nebo zločincích v bílých límečcích, autor vám nabídne řadu intimních a rodinných zápletek. Lapidus píše nejen čtivě, on vás doslova strhne. Jeho text je prošpikovaný černým humorem a hodně cynickými hláškami. Slova a věty na vás chrlí tak, že nestíháte. Postavy vedou břitké dialogy a vy v nich najdete slang, profesionalismy či vulgarismy.

Zápletky jsou inteligentní, napínavé a velmi dobře promyšlené. Celkově vytvořil Lapidus až nepříjemně realistické dílo, které je drsnou obžalobou současné společnosti ve Švédsku. Kniha by rozhodně neměla uniknout pozornosti žádného milovníka napínavé četby.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.