Jste zde: Recenze » Recenze: Jo Nesbø - Žízeň

Recenze: Jo Nesbø - Žízeň

Recenze

Legendární pronásledovatel sériových vrahů Harry Hole sekl kvůli manželce s prací u policie a už nějakou dobu se pohybuje pouze v akademických kruzích. Jenomže co dělat, když ve městě začne řádit vampýr vraždící mladé ženy? „Žízeň“ si užívá jak Harry, tak i autor. A díky tomu si ji budete užívat i vy.

Norský spisovatel Jo Nesbø (1960) patří už hezkou řádku let mezi nejvýraznější postavy severské detektivky. Tento bývalý novinář a makléř vstoupil do světa literatury v roce 1997, kdy vyšel jeho detektivní román „Netopýří muž“. Kniha byla oceněná několika prestižními cenami a autorovi zajistila přízeň nejen u čtenářů, ale také u literárních kritiků. Dnes má Nesbø na svém kontě téměř dvě desítky knihy, které jsou překládány do pětatřiceti jazyků a už vyšly ve sto čtyřiceti zemích.

Ačkoliv Nesbø píše také knihy pro děti a občas napíše i nějakou detektivku bez Harryho, pravda je, že Harry Hole je skvělá obchodní značka, která je sázkou na jistotu. „Žízeň“ z nakladatelství Kniha Zlín je jedenáctým dílem série a troufám si říci, že je ještě lepší než předešlá „Policie“, kterou jsem dosud považovala za nejlepší autorovu knihu. Příběh vás strhne hned na začátku, protože skočíte rovnýma nohama do vražedného šílení, nad kterým zůstává rozum stát, a které nemá obdoby.

Nesbø se rozhodně nespokojil s průměrem a je skvělé, že si vyhrál s každou větou a snad i s každým slovem. Po dějové ose je příběh unikátní, ale to jsme ostatně i čekali, že? Já si ještě více cením vyzrálého stylistického stylu, slovních hrátek a originálního jízlivého humoru. „Žízeň“ je jiskřivá a zábavná, ale zároveň i nesmírně brutální a drsná. Ačkoliv jsme de facto v kriminálním románě, který by měl ctít realitu, Nesbø se neostýchal zabrousit mezi nadpřirozené jevy. „Žízeň“ koketuje s tématem vampyrismu a vy se připravte na hororové scény, při kterých vám bude běhat mráz po zádech.

Harry Hole je ve skvělé formě a své kolegy i čtenáře bude od začátku do konce oslňovat geniálními dedukcemi po vzoru Velkých detektivů z klasických křížovek. Harry si už tři roky hraje na vzorného manžílka, který přednáší na univerzitě a vyhýbá se alkoholu, se kterým měl kdysi obrovské problémy. Jenomže ve městě začne úřadovat perverzní zabiják a Harry přijímá nabídku na sestavení speciálního vyšetřovacího týmu. V jistém směru spolupracuje s policisty, ale protože je to Harry, připravte se na svérázné vyšetřovací metody a řadu intrik.

Prostor dostaly i vedlejší postavy a obzvláště někteří si prožijí hotová dramata. Nesbø vám připravil řadu šokujících překvapení, a co se týče zápletek, je jich tolik a jsou tak propletené, že nemáte šanci cokoliv vyřešit. Z hlediska žánru je „Žízeň“ geniální a ojedinělý počin. Nesbø si nastavil laťku, kterou bude velmi těžké překonat, a jsem zvědavá, zda se mu to někdy podaří.

„Žízeň“ je jednou z mála detektivek, ke kterým se budete často vracet. Díky tomu, že jde o kvalitní román, je totiž úplně jedno, že budete vědět, kdo a proč vraždil. Autoři detektivek v ní najdou řadu fíglů a triků na oklamání čtenáře, ze kterých můžou hezky dlouho čerpat, a všichni do jednoho ocení originální zápletky a báječný vypravěčský styl.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.