Jste zde: Recenze » Recenze: Martin Jensen - Královi psi

Recenze: Martin Jensen - Královi psi

Recenze

„Královi psi“ jsou historická detektivka ze středověké Anglie. Autorem je dánský spisovatel Martin Jensen (1946), který už vydal řadu historických románů a detektivek. „Královi psi“ jsou prvním dílem ze zamýšlené pětidílné série o dvou poměrně svérázných detektivech. Žánrově jde o klasickou detektivku, v níž má čtenář šanci vydedukovat, kdo je vrahem. Novinku vydalo nakladatelství Plus v edici Drsný Sever.

Ačkoliv jde o historickou detektivku, autor naštěstí nepodlehl pocitu, že vám musí něco vysvětlovat nebo dlouze popisovat, abyste si udělali představu o kulisách, ve kterých se příběh odehrává. Nepoučuje, nevysvětluje a nenudí popisy budov, jejichž obrázky byste si mohli vygooglovat během několika okamžiků, pokud byste měli zájem. Pro Jensena jste partneři, kterým vypráví příběh z dávné doby. U čtení se bavíte a ani na chvíli nemáte pocit, že jste se ocitli v roli žáčků. Pokud je nutné něco vysvětlit, autor si to nechal dozadu do vysvětlivek, anebo o tom hovoří stylem „To je přece ten šlechtic, který …“.

Příběh se odehrává v Británii, která byla na počátku jedenáctého století znesvářená boji mezi Dány a Sasy. I když vám historie nic neříká, z knihy se dozvíte leccos zajímavého. Ale jak říkám, je to tady jako jakýsi bonus navíc, hlavní je detektivní záhada. Hlavní hrdinové jsou dva vyšetřovatelé, kteří fungují podle šablony Velký detektiv a jeho Pomocník. Winston je bývalý mnich, který si o církvi i Bohu myslí své. Jeho názory vás asi budou šokovat, ale zaručeně se nad nimi pobavíte. Tento středověký Sherlock Holmes se živí iluminacemi rukopisů a ve svém oboru je nejlepší.

Cestou na dvůr krále Knuta ho přepadne Halfdan, o generaci mladší floutek, který přišel o rodinné panství. Halfdan není žádný hlupák, je prototypem člověka, který používá selský rozum. Úlohu myslitele má Winston, který mu nabídne, aby jej doprovázel na dvůr krále Knuta jako pomocník. Na dvoře na ně čeká zakázka, ale jak už to v podobných příbězích bývá, nějak se to zvrtne a v sídelním městě dojde k vraždě zámožného muže. Král Knut potřebuje vyšetřovatele a z politických důvodů najme Winstona a Halfdana.

To, co následuje, je klasická detektivka. Vražda je takříkajíc rodinná a Winston musí po vrahovi pátrat mezi přáteli a příbuznými oběti. Fajn je, že tu mají důležitou roli i ženy. Jako pozůstalé, podezřelé i jako možní zločinci. S ženami si hravě poradí Halfdan, který sem tam i něco vypátrá, ale hlavním vyšetřovatelem je jeho starší a rozvážnější druh. Winstona zajímá dedukce, Halfdana pak ženy. Winston se snaží chytit vraha, Halfdan se snaží najít bohatou nevěstu.

Děj posouvají dopředu dialogy, přesně tak jak to má v klasické detektivce být. Halfdanovi (a pravděpodobně i čtenářům) mnohé věci ujdou, proto je vždy na Winstonovi, aby z faktů vyvodil příslušné závěry. Winstonovy dedukce oslňují a čtenář si říká, jak je možné, že na tohle nepřišel sám. V knize dojde ještě k další vraždě a několika napadením. Celý příběh má svižné tempo a autor si odpustil všechno nadbytečné. Protože jsme ve středověku, vyjadřování postav je občas jadrné. Některé věci jsou překvapivé, některé dost nechutné, ale to holt patří k době, ve které se příběh odehrává.

Na konci vás čeká klasická vysvětlovací scéna, kdy Velký detektiv vysvětlí, jak to všechno bylo. Touto scénou příběh končí, proto se nebojte otevřeného konce, kterým by vás autor nutil ke koupi dalšího dílu. Předpokládám, že v další knize budou detektivové řešit zcela jiný případ, který nemá s tímto případem nic společného.

„Královi psi“ jsou příjemná nenáročná detektivka založená na dedukci. Nejsou tu potoky krve ani tu nepobíhají sadističtí masoví vrazi. Pokud se autor chtěl vrátit k tradiční detektivce-hádance, pak se mu to dokonale podařilo.

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

Autor: [Bastera] - Komentář ze dne: 03.12.2013 09:14:22
Skvělá recenze kniha by se mohla líbit mé mamce :)


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2018 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.