Jste zde: Recenze » Recenze: Pekka Hiltunen - Finské pouto

Recenze: Pekka Hiltunen - Finské pouto

Recenze

Finské krimi, která ve Finsku získalo několik cen za nejlepší kriminální román či za nejúspěšnější knihu roku. Krimi linka jde však v této knize trošku stranou a do popředí se žene typický severský nádech psychologického thrilleru...

Lia je Finka žijící v Londýně. Pracuje jako grafička a jako rodilá seveřanka si lidi moc k tělu nepouští. Její celkem osamělý život se změní ve chvíli, kdy poprvé v životě spatří místo vraždy. Neví, proč se jí zrovna tento případ tolik dotkl, ale nedá jí spát. Za nedlouho pozná svoji charismatickou krajanku Mari a pustí jí do svého života víc než kohokoliv jiného. Mari má výjimečnou schopnost vidět v lidech víc než ostatní a to i to, co se lidé snaží často skrýt. Vytvořila si své vlastní Studium, kde spolu s dalšími lidmi pracuje na různých případech, které řeší po svém. Často bojují proti politickým či veřejně známým osobám, na kterých Mari zkrátka něco nesedí. Je Lia pro Mari opravdu jen kamarádka nebo se jí snaží nalákat do práce? Co kdyby jí poprosila, aby jí pomohla vyšetřit případ Bezejmenné oběti, která jí nedá spát? Co za to bude Mari chtít? Jak se to vše nakonec zvrtne?

Tento román není klasickou krimi, dramatická zápletka se sice tu a tam objevuje počas celé knihy, ale opravdový prostor dostává až tak v poslední čtvrtině knihy, kdy nabírá rychlý trošku přehnaný spád. Jak už si začínám u severských autorů zvykat velkou část knihy zabírají psychologické sondy do duší postav. Postupně odhaluje jejich pocity, tajemství a utajované vlastnosti. O Lie se toho dozvídáme více než dost a s postupem knihy se nám také více otevírá i mysl tajemné a záhadné Mari. Po malých kousíčkách se nám tak před očima staví kousky mozaiky osobnosti a vzájemný vztah těchto dvou žen. 

Nejprve se mi kniha zdála trošku nudná, čekala jsem, kdy se konečně začne něco dít, ale brzy mi došlo, že hlavním cílem této knihy není akce a řešení případu, ale sonda do finské duše žen. A s tímhle pocitem se mi četla kniha naprosto skvěle. Kniha je psaná ve třetí osobě a věnuje se především Lie. Líbilo se mi, že se kniha často zmiňuje právě o Finsku, o tom, jaké jsou finské ženy a tak dále. I dějová linka byla celkem zajímavá, i když mohla dostat víc prostoru. Co mě trošku zklamalo, byl konec, na to, že se případem kniha po první tři čtvrtiny zabývala celkem málo, byl konec hodně rychlý, ostrý a prostě tak trošku přepísknutý.

Zkrátka zajímavý psycho-krimi román, který odkrývá osudy a myšlení dvou finských žen v Londýně. Když budete čekat především dějovou linku, budete zklamáni a kniha se Vám bude znát nudná. Když budete čekat hlavně psychologický podtext, budete zklamáni poslední čtvrtinou knihy, která trošku připomíná scény z akčního filmu. Celkově se však čte kniha dobře a je zajímavým pohledem na myšlení Finek a na vlastní boj proti zlu v podobě podvádění, prostituce, mafiánství, domácího násilí až k vraždě. Jsem zvědavá na další díl, na to, co nového, se o těch dvou chladných Finkách dozvíme.

Barbora Obstová

http://bastera.blogspot.cz/

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.