Jste zde: Recenze » Recenze: Robert Karjel - Africká mise

Recenze: Robert Karjel - Africká mise

Recenze

Na střelnici v džibutském hlavním městě byl zastřelen švédský poručík. V Adenském zálivu somálští piráti přepadli luxusní jachtu se čtyřčlennou rodinou. Agent tajné služby Ernst Grip má plné ruce práce. Kromě vyšetřování a vyjednávání s únosci si také musí vyřešit svou sexuální orientaci.

Švédský spisovatel Robert Karjel (1965) je původním povoláním důstojník vojenského letectva. Jako jediný Švéd prošel výcvikem u amerických mariňáků a jako pilot vrtulníku se zúčastnil mírových misí v Afghanistánu. Své zkušenosti zúročil již ve své prvotině „Švéd“, která vyšla v roce 2013. V knize se poprvé objevil agent Ernst Grip, prototyp nelítostného a nebojácného vyšetřovatele. Thriller, který u nás vydalo nakladatelství Plus, se zabýval machinacemi a nečestnými praktikami tajných služeb a v podobném duchu je i aktuální novinka „Africká mise“.

Jak je u autora dobrým zvykem, román obsahuje hned několik na první pohled samostatných příběhů. V jednom z nich Grip exceluje coby vyšetřovatel nehody, při které za podivných okolností zemřel švédský voják. Náš hrdina odjíždí do bohem zapomenutého kouta, kde se pokouší přijít na kloub několika záhadám. Místní mu házejí klacky pod nohy a brzy je zřejmé, že nikdo z aktérů netouží po tom, aby pravda vyšla najevo. Druhý příběh se týká čtyřčlenné rodiny švédského finančníka, kterého během plavby kolem světa zajala skupina somálských pirátů. Dotyční jsou proslulí vražděním a rabováním, a proto každého překvapí, když požádají o astronomické výkupné.

Autor si libuje v detailech a jeho vyprávění plné popisů připomíná deníkové záznamy. I kdybyste nevěděli, že je profesionálním vojákem, po několika stránkách byste pochopili, že se fiktivní zápletky odehrávají v reálných kulisách. Karjel se nesnaží nikoho omlouvat, nemoralizuje, ale pouze informuje o tom, co se na misích děje. Některé věci, například mučení vyslýchaných, vám možná budou připadat přitažené za vlasy, ale není jediný důvod pochybovat o to, že se to skutečně stává. Reálně působí neshody mezi americkými a švédskými vojáky a mužské čtenáře bezpochyby nadchne důkladné vylíčení bojových akcí.

Karjel si byl naštěstí vědom toho, že nepíše literaturu faktu, ale beletrii, proto vytvořil živé a plnohodnotné postavy se zajímavými osudy. Hlavní hrdina truchlí po smrti svého milence, bilancuje svůj život a snaží se poctivě zodpovědět otázku, zda je schopný ještě s někým žít. Když se na scéně objeví atraktivní mulatka Ayanna, čtenářky pravděpodobně zamrzí, že nedostala ještě více prostoru. Podobné je to s Jenny, manželkou zajatého milionáře. Čtenář se postupně dozvídá, proč se za něj provdala, a z těsné blízkosti může sledovat, jak se proměňuje její vztah k manželovi poté, co se stanou rukojmími.

Autor využil aktuální téma a zpracoval ho nejen důkladně, ale také přitažlivě. Pokud máte rádi špionážní romány anebo akční thrillery plné násilí, v „Africké misi“ si rozhodně přijdete na své. Autorův vyprávěcí styl je poměrně civilní a oproštěný od emocí. Vyprávění působí objektivně, ačkoliv není pochyb, na čí straně Karjel stojí. I přes pozvolný a možná nesrozumitelný rozjezd vás příběh vtáhne do děje a vy budete velmi zvědaví na to, jak agent Grip vyřeší hned několik neřešitelných případů.

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.