Jste zde: Recenze » Recenze: Steve Sem-Sandberg - Bouře

Recenze: Steve Sem-Sandberg - Bouře

Recenze

Andreas se po smrti svého pěstouna vrací na ostrov, kde prožil dětství. Na místní má pouze mlhavé vzpomínky, ale až příliš dobře si uvědomuje, že jejich životy byly obestřené tajemstvím. Jak dopadne konfrontace s vlastní minulostí? Vyřeší Andreas dávné zločiny, anebo se stane obětí dalších?

Švédský autor Steve Sem-Sandberg (1958) pracuje jako překladatel, novinář a spisovatel na volné noze. Slávu a uznání mu přinesl román „Chudí v Lodži“, za který získal řadu cen. Jeho knihy rozhodně nespadají do škatulky masové produkce, což může být způsobeno i tím, že si vybírá ožehavá a tabuizovaná témata. Autor žil několik let v Praze, díky čemuž vznikla řada esejí vydaných pod názvem „Prag“. Kromě toho má Sem-Sandberg na svém kontě i knihu o novinářce Mileně Jesenské.

Aktuální novinka „Bouře“ z nakladatelství Paseka je zařazena mezi detektivky, ale počítejte raději s dramatem shakespearovských rozměrů. Autorovy knihy jsou určené spíše náročným čtenářům a ani „Bouře“ bez ohledu na žánr není výjimkou. V typických komerčních detektivkách se vše říká srozumitelně, kdežto tady budete muset nad řadou věcí poctivě přemýšlet. Kniha si od vás žádá spolupráci a vnímavost. Pokud hledáte oddechové čtení před spaním, potom se raději poohlédněte jinde.

Hlavním hrdinou příběhu je Andreas, který se po letech vrací na ostrov svého dětství. Autor umí úžasně vykreslit atmosféru a nebála bych se říct, že sám ostrov je jednou z postav. Ostrov i Andreasovy vzpomínky jsou zahalené neproniknutelnou mlhou a vy to klidně chápejte jako symboliku věcí, ke kterým tady kdysi došlo. Andreas chtě nechtě musí vzpomínat na to, co se událo téměř před padesáti lety, a z pohledu dospělého moudrého muže se snaží přijít na kloub některým záhadám.

V jeho hledáčku se ocitá několik postav. Asi nejdůležitější je pro něj bývalý ostrovní vládce Kaufmann, který aktivně spolupracoval s fašisty. Jeho osud po válce byl víceméně předvídatelný, ale i v jeho příběhu je řada nesrovnalostí. Velkou neznámou je osud Andreasových biologických rodičů. Ti údajně zahynuli při leteckém neštěstí, ale jak se ukazuje, pravda je úplně jiná. Své kostlivce ve skříni měl i hrdinův pěstoun a dokonce i jeho sestra Minna. Děj ubíhá velmi poklidně a pozvolna, ale i přesto tušíte, že jste blízko obrovské lidské tragédii.

Sem-Sandberg koketuje s tématy, o kterých se příliš nehovoří, ale které tak nějak patří do opuštěné krajiny, kde si lidé vidí až do talíře. Všichni aktéři se důvěrně znají, jejich vztahy jsou všelijaké a v jejich chování mají velkou roli nejhorší lidské vlastnosti. Kaufmann je posedlý mocí, na jeho pozemku se odehrávala různá zvěrstva a děj hodně ovlivní i sexem posedlá Minna. Jednotlivé nitky se postupně sbíhají k překvapivému konci, který ovšem spíše vytušíte. Autor miluje náznaky, dvojznačnosti a nikdo ho nedonutí, aby věci říkal na rovinu.

„Bouře“ je poměrně komplikovaný mnohovrstevný román, který má schopnost přenést vás do hororového světa plného zla. Tahle kniha je o tom, že se někdy nevyplatí otevírat Pandořinu skříňku, protože některé věci je lepší nechat spát. „Bouře“ vám předvede, že existují i horší zločiny, než jsou vraždy. A také to, že ti, do kterých byste to nikdy neřekli, mají na svědomí nepředstavitelnou hrůzu. Ublížit se dá mnoha způsoby a některé činy jsou navždy nepromlčitelné.

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.