Jste zde: Recenze » Recenze: Thomas Erikson - Mentalista

Recenze: Thomas Erikson - Mentalista

Recenze

„Mentalista“ je první román švédského spisovatele Thomase Eriksona. Obálka z nakladatelství Brána hlásá, že se tento debut stal ve Švédsku senzací a byl okamžitě přeložen do mnoha jazyků.

Upřímně řečeno, k podobným slovům chvály bývám skeptická. Přečetla jsem spoustu „zaručeně nejlepších knih“ od králů a královen severské krimi a občas žasnu nad tím, jak je reklama všemocná. Ale abych vás nenapínala: „Mentalista“ je skvělý thriller, ve kterém si s vámi autor bude celou dobu hrát jako kočka s myší, ale vy mu to nakonec rádi odpustíte.

Hlavní hrdina, Alex King, je odborník na lidské chování, a jak už to bývá, připlete se k vyšetřování dvou brutálních vražd. Příjemně osvěžující je, že Alex je normální člověk, kterému se rozklepou kolena poté, co nájemný vrah přímo před jeho očima ustřelí první oběti hlavu. Stane se to na přednášce vedoucích pracovníků a Alex má co dělat, aby neomdlel nebo nepozvracel posluchače.

Seveřané si libují v hlavním hrdinovi, který je buď alkoholik, nebo asociál propadající se do deprese kvůli tomu, že přišel o manželku. Někteří autoři to spojí a očekávají, že jim čtenář uvěří, že tato troska je schopná vyřešit náročný případ. Alex není žádný superman (postupně zjišťujete, že supermani nejsou ani policisté), a ačkoliv je mu už šestatřicet let, vážný vztah si teprve začíná budovat. V jistém ohledu je Alex spíše komická postava. Své okolí poučuje o typech lidí, a i když má v mnohém pravdu, jeho okolí ho nebere příliš vážně.

Autorovou největší devizou je schopnost manipulace se čtenáři. Funguje to asi takto: čtete a čtete a najednou si řeknete „Tohle znám, takové trapné klišé.“ Jenomže čtete dál a najednou zjistíte, že jste úplně vedle, protože Erikson ono klišé pojal naprosto originálním způsobem. Tento pocit vás bude doprovázet od začátku do konce. Jestli vám smím radit, pak autora nepodceňujte a věnujte pozornost i detailům, které považujete za zbytečné. Ono se totiž ukáže, že mezi těmito zbytečnostmi se ukrývají důležité stopy.

Nejde o klasickou detektivku a cílem není zjistit, kdo je vrahem. Tohle totiž víte už od začátku, protože vás příběhem provází osoba Vražedkyně. Příběh má několik dějových linií. Možná budete mít pocit, že čtete příběhy, které spolu nesouvisí, ale opak je pravdou. Aby vám autor pořádně zamotal hlavu, postupně vám ústy svých hrdinů předkládá množství rozličných teorií.

Na konci vás čeká několik překvapení. Připravte se na to, že když se dočkáte jedné pointy, nemusí to být ještě konec, protože autor má pro vás připravené další pointy. Celý příběh má rychlé tempo a spád, ale nejzhuštěnější děj vás čeká v posledních kapitolách. Odhalí se souvislosti a vy konečně zjistíte, kdo je kdo. Pak si uvědomíte, že všechno souviselo se vším, a vy jste možná udělali chybu, když jste polevili v ostražitosti. Teoreticky by bylo možné vyřešit všechny záhady ještě před koncem, ale nevěřím, že se vám to podaří.

Autorův styl je úsporný, čtivý a originální. Pokud si potrpíte na srovnání s jinými autory, pak pro vás mám tři jména: J. Patterson, T. Gerritsen a P. Margolin. Pokud se vám jejich knihy líbí, určitě budete spokojení. A v žánru severské krimi? Jestli vám vyhovují překvapení, která vám přichystal J. Nesbo ve druhé polovině „Spasitele“, přijdete si na své.

Na závěr musím konstatovat, že reklama na „Mentalistu“ nijak nepřeháněla. Pokud u nás vyjdou autorovi nějaké další knihy, určitě si je přečtu.

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

Autor: [Bastera] - Komentář ze dne: 24.10.2013 08:57:00
Skvělá recenze mám ráda obyčejné hrdiny, kteří se jen k něčemu prřipletou :)


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.