Jste zde: Recenze » Recenze: Anders de la Motte - Buzz

Recenze: Anders de la Motte - Buzz

Recenze

HP je zpět a snad v ještě větším průseru než předtím. Jenže by to snad ani nebyl on, kdyby se nerozhodl podívat věci pořádně na zoubek, nebo spíš na "základní desku"

Už je to nějaký ten pátek, co HP sbalil prachy, které vylustroval z konta Hry a vypadl. Poflakuje se, utíká z místa na místo a užívá si tzv. sex, drogy a rokenrol (v tomto případě spíš sem tam nějakou tu sambu nebo tak). Je to život, o jakém se mu vždy snilo, jenže i každá chuťovka se jednou přejí. Henkemu chybí adrenalin, vzrušení a obdiv, který mu dopřávala Hra, a tak se začíná nudit. Vše se změní ve chvíli, kdy se seznámí se záhadnou a šarmantní Annou Argosovou. Netrvá dlouho a HP se probouzí ve vězení obviněn z její vraždy. Tak rychle jako se HP do vězení dostal se z něj i dostává, ale místo, aby opět zdrhl pryč, vrací se do Švédska, vypátrat, kdo je Anna Argosová a proč na něj někdo chtěl hodit její vraždu. A především chce zjistit, co s tím má sakra společného jeho úhlavní nepřítel Hra. A jak jinak to zjistit, než si půjčit identitu svého kamaráda Mangeho, předstírat, že rozumí všemu z IT oblasti a vecpat se do firmy, kterou Anna vlastnila. Do firmy s přiznačným názvem ArgosEye. Že to nebude nic lehkého, a že se to jako vždy, ať už Henkeho vinou či náhodou, pořádně zamotá, o tom nemůže být ani pochyb.

Znovu se vrací na scénu Henke. Od minulého dílu je vidět, že se trošku vyvíjí. Jeho hlášky Vás opět baví celou knihu a opět chvilkami přemýšlíte, jestli je vážně tak hloupý nebo jen zhulený, ale přeci jen je vidě,t že trošku dospěl. Impulsivně jedná sice stále, ale občas i přemýšlí o tom, jaké následky to může zanechat a celkově je přeci jen o něco sympatičtější.

Spolu s ním se také opět setkáváme s jeho sestrou Beccou, která se také ocitá v pěkném maléru, když je kvůli osobní chybě postavena dočasně mimo službu a probíhá s ní vyšetřování. Rebecca si je vědoma, že žádnou chybu neudělala a snaží se zjistit, kdo se jí snaží zbavit. Navíc, když se k tomu objeví i záhadná virtuální postava, která toho ví až příliš o práci policie a především o ní samotné a neustále ji shazuje a pomlouvá. Kdo jí sleduje a o co mu sakra jde?

Stejně tak jako v předchozím díle se střídají pohledy HP a Rebeccy. Někdy navazují na sebe tak dokonale, že Vám chvíli trvá, než Vám dojde, že jste se přesunuli od HP k Becce a naopak. To je autorův účel jak Vás držet a nepustit. A daří se mu to skvěle. Neustálé překvapivé zvraty Vám málem přivedou infarkt a nutí Vás číst dále a neustále přemýšlet, kdo je kdo a o co mu jde. Tento díl je ještě zajímavější, svižnější a propracovanější než Game. Anglické vsuvky jsou tu stále, ale po přečtení prvního dílu si na ně člověk snadno zvykne a bere je jako součást.

Nejzajímavější je samotná firma AgrosEye, která se zabývá trollingem. Jestli jste to nikdy neslyšeli, jedná se o cílené ovlivňování informačních toků na internetu, ať už se jedná o psaní názorů v diskuzích či samotné blogování. Donutí Vás to zamyslet se nad tím, zda nad celým internetem neexistuje ve skutečnosti také nějaký ten Velký bratr, co si s Vámi dělá, co chce. A nestojí za tím vším také náhodou Hra?!

Jediná a dost podstatná vada na tomto díle je, že končí zase tak šíleně překvapivě a otevřeně, že si snad začnu odškrtávat dny do vydání třetího dílu v češtině, protože jestli tohle mi autor nevysvětlí, tak si to s ním pojedu vyřídit! :)

Závěrečné hodnocení

Ještě o něco lepší, napínavější, zajímavější a propracovanější než první díl. Henke se vyvíjí, ale stále mu nechybí sarkasmus, jeho humor a ulítlé nápady. Zápletka pokročila a nemůžete si nikdy být jistí, komu věřit a kdo je vlastně kdo. Těším se na závěrečný díl, který má hodně co vysvětlovat, neboť konec byl velmi překvapivý a otevřený.

Barbora Obstová

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.