Jste zde: Recenze » Recenze: B. M. Horská - Brouk

Recenze: B. M. Horská - Brouk

Recenze

„Brouk“ je vpravdě mezinárodní detektivka. Zločin se odehrál na finském ostrůvku, ztracená dívka je z Čech, svědek z Anglie a zločin se vyšetřuje ve Finsku, v Anglii a v České republice. Hlavní hrdinka je Angličanka pocházející z Čech stejně jako autorka. „Brouk“ je severský krimi román s anglickým suchým humorem a českým smyslem pro ironii.

„Brouka“ vydala brněnská Moba, ve které autorce vyšla již jedna kniha. Předešlá detektivka „Pach smrti“ se odehrávala v akademickém prostředí a stylem hodně připomínala knihy P. D. Jamesové. Aktuální „Brouk“ je mnohem lidštější, přístupnější a uvěřitelnější. Horská nebere severské detektivky jako dogma, ale přistupuje k nim s vlídným nadhledem. Ačkoliv využila všech postupů typických pro severské krimi, její kniha je všechno možné, jen ne chladná.

Hlavní hrdinkou je anglická policistka Elen Jollyová. My se s ní setkáváme na letišti, kde se dozvídá, že kvůli špatnému počasí si musí svou finskou dovolenou o několik dní protáhnout. Elen popisuje Finsko z pohledu turistky a její postřehy jsou velmi úsměvné. Velmi osvěžující je, že se nebojí sebeironie a dokáže si udělat srandu sama ze sebe. Tím více připomíná českého Švejka, než severské pesimistické detektivy, kteří své chmury zahánějí alkoholem nebo drogami. A protože Elen žije v Anglii, finské slunečné počasí jí připadá vcelku fajn, takže čtenáře neunavuje sáhodlouhými odstavci o hnusném počasí.

Z podobného těsta je i finský detektiv Reijo, kterému se Elen nacpe do jeho případu ztracené dívky. Reijo překročil padesátku, žije poklidným rodinným životem a Elen bere s nadhledem. Velmi vtipné jsou pasáže o střetu finské a anglické kultury. Elen například zbrkle přijme pozvání na večeři, aniž by si uvědomila, že Finové mívají ve zvyku zajít po jídle do sauny, kde naprosto bez ostychu odhodí svršky i před naprosto cizími lidmi. Elen je poměrně upjatá a konzervativní, ale přesto je odhodlaná vyzkoušet všechny požitky, které Finsko nabízí. A aby těch cizích kultur nebylo málo, Elen během vyšetřování navštíví například i ruskou restauraci. Tam si pochutnává na specialitě, o které absolutně netuší, co je zač. A řeší to? Ani náhodou.

Postupně se dozvídáme informace z Elenina života a svou roli v tomto příběhu sehraje i její dcera Oli. Ještě víc prostoru dostane Elenin mladý milenec, se kterým se seznámí ve Finsku, a on za ní potom přiletí do Anglie. Každá země má svého detektiva a svou linii vyšetřování, ale prim hraje Elen. U ní se sbíhají nitky a ona se nakonec předvede v úloze Velkého detektiva, který díky dedukci zjistí, jak se věci mají. Celkově je „Brouk“ krimi román, ve kterém se klade důraz na vyšetřování. Pár prvků si autorka vypůjčila z thrillerů. Díky tomu se setkáte s masovým vrahem s podivnými choutkami, který své zločiny páchá ve Finsku i v Anglii.

B. M. Horská píše velmi dobře. Má vytříbený jazyk, je vkusná a dokáže čtenáře zaujmout a vtáhnout do děje. Milovníci thrilleru by možná ocenili víc scén týkajících se vraha a vražd a milovníci klasických detektivek by možná mohli požadovat víc stop. Stopy a falešná vodítka tady jsou, ale v popředí je od začátku do konce policejní vyšetřování. Přestože jsou tady mrtví, nečekejte nechutné scény plné brutality. Vrah se na svých obětech umí vyřádit, ale vy nejste přímo diváci. Vy se všechno dozvíte zprostředkovaně díky vyšetřovatelům. B. M. Horská nesklouzla ani jednou ke kýči a patosu a její próza má všechny znaky dobrého románu.

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

Autor: [BillieVon] - Komentář ze dne: 16.03.2017 12:40:12
The principle vision schedule of the business may be the recognition of success and income for its customers. Moreover, it's empowered unrestricted access to its complete trend data analysis support, including enormous impression records, centered customized craze media, promising trends, and foremost themes data. The venture recurrently analyzes the bearing of its utmost predictions and subjects and practices the enhancement report of rising tendencies. Consequently, its people are permanently in front of the existing style tendency because of the profile and availability of vivid ideas and observations from your organization. Pantone Inc is the firm's key counsel on things regarding colour. Fashion Check assists the company in accessing info on forthcoming style events as well as their charge of acceptability for the community. WeConnectfashion.com supplies the opportunity with monthly statements regarding the ongoing state of manner in the USA. BlackBookmag.c


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.