Jste zde: Recenze » Recenze: Dan T. Sehlberg - Mona

Recenze: Dan T. Sehlberg - Mona

Recenze
Vynálezce nejsilnějšího počítačového viru na světě s názvem Mona má za úkol narušit izraelské bankovnictví. Poté jeho tvůrci nabídnou antivir, ale pouze výměnou za návrat hranic do podoby v roce 1967. Tento vir ničí bankovnictví celého světa a trápí především Hannu, která má na starosti počítačovou technologii a ochranu bankovního systému. Její manžel Eric se s tímto virem setkává také a má pocit, že jím onemocněla i Hanna, která zkoušela jeho internetový vynález. Jeho život se tak bortí jako domeček z karet. To ale netuší, že pod vším musí hledat politické komplikace a nalezení vynálezce nebude vůbec jednoduché.
 
„Mona! Nakazí nás všechny.“
„Miláčku, blouzníš. Zkus si lehnout.“
Pevně sevřela jeho zápěstí, nehty se mu zaryly do kůže.
„Poslouchej mě! Umřeme!“
Vypadala jako šílená. Že by jí horečka ještě stoupla? Znervózněl.“ (str. 125)
 
Švédský autor této knihy, Dan T. Sehlberg, je úspěšným podnikatelem v oblasti informační technologie. Je proto samozřejmé a pochopitelné, že svoji prvotinu Mona založil právě na těchto prvcích. Zkombinoval jej však s politickou problematikou a napínavými prvky ze žánru science fiction.
 
V díle se nachází více dějových linií a mnoho hlavních postav, ve kterých není příliš jednoduché se orientovat. Navíc autor své dílo pojal opravdu poctivě a zaměřil se na mnoho detailů, které na jednu stranu činí příběh sice reálnějším, ale zároveň je pro čtenáře poměrně náročnějším a zdlouhavějším.
 
„Mona byla hotová. Pomalu ukusoval z tabulky čokolády a přemýšlel o své práci. Měsíce dřiny byly za ním. Teď už musí jen nahrát virus do systému TBI.“ (str. 88)
  
V centru veškerého dění sledujeme společný osobní i pracovní život dvou hlavních protagonistů Erica a Hanny. Tato inteligentní dvojice se soustředí především na svůj profesní život a kariéru, ale spisovatel čtenářům odhaluje nemálo z jejich soukromého vztahu a trablů, které společně řeší.
 
„Byla už unavená z toho, že s jakoukoli iniciativou musí pokaždé přijít ona. I z toho, že jenom ona cítí nutnost vytahovat na světlo to, co mezi nimi nefunguje. Kde přišla k téhle roli zatrpklé ženské? Kdyby rozhodoval on, všechno by se pokaždé jen zametlo pod koberec.“ (str. 109)
 
Celá kniha o rozsáhlém množství stránek je rozdělena do tří hlavních částí a to, co se zpočátku zdálo jako jasné a jednoduché, se postupně zamotává v jeden komplikovaný a složitý spletenec událostí, který rozmotáte jen tím, když si Monu přečtete, a já vám ji vřele doporučuji.

Hodnocení: 87 %

Petra Buriánová
 

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.