Jste zde: Recenze » Recenze: Jo Nesbø - Lovci hlav (audiokniha)

Recenze: Jo Nesbø - Lovci hlav (audiokniha)

Recenze

V poslední době se osvědčené literární hity objevují i jako audioknihy. Prvním dílem Joa Nesbøho převedeným do audio podoby jsou Lovci hlav, načteni Filipem Švarcem (tím, „co hodně dabuje“).

Začátek je studený, herec nasadí protivný tón – co se dá dělat, když je Roger Brown, hlavní hrdina a vypravěč v jedné osobě, nesympatický až hrůza. Tento chladně uvažující špičkový personalista má psychologické teorie výslechů v malíčku a se svými klienty si při pohovorech hraje jako kočka s myší. Děj je zpočátku suchý, není to klasická detektivka, na akci musíme chvíli počkat. Situaci ale zachrání dokonale zdramatizovaný dialog důležitého pohovoru, který ukáže jednu z předností audio knihy, a to zvýraznění emocí obsažených v textu. Zvlášť u citově neangažovaného Rogera Browna, který suše a odtažitě popíše i pohlavní styk, to muselo dát práci. Tuto postavu nejde mít rád, nepatří do řady nevrlých skandinávských hrdinů, které přesto milujeme. Koneckonců, sám Roger se diví, co na něm jeho manželka vidí. Pod povrchem sebejistého frajera se totiž skrývají mindráky a strach, fasáda drahého domu zase skrývá finanční problémy. Ty Roger řeší dost svérázně – aby si udržel vysokou úroveň životního stylu, která mu podle něj zajišťuje manželčinu přízeň, krade ve volném čase umělecká díla svých klientů. Při jednom pohovoru a následném vloupání ale špatně odhadne svého protivníka a stává se mužem na útěku.

Největším překvapením Lovců hlav je odlišnost od „holeovek“; milý čapkovský tón je pryč a autorovi fanoušci se mohou radovat nad zjištěním, že jeho nadání je ještě rozmanitější, než se už vědělo. Policie zde téměř nevystupuje, jen je okrajově zmíněn jakýsi směšný komisař. Nestřídají se pohledy ani dějové roviny, zůstáváme u ich formy a sledujeme zvraty v Rogerově dosud relativně jednotvárném životě. Jak známo, když se objeví puška, musí se z ní dříve nebo později střílet. Každý detail má svůj význam, rafinovaně vystavěný děj je největším kouzlem Lovců hlav. Nechybí ani humor, např. v podobě milého a komického rozporu mezi Rogerem a jeho spolupachatelem Ovem, příslušníkem dělnické třídy zamilovaným do prostitutky. Nenápadný název kapitoly „Metan“ zase odkazuje na humornou scénu s kadibudkou.

Jo Nesbø nás opět dostane tam, kde nás chce mít a za nos nás dovede až k mistrovsky naplánovanému konci. Nejdřív jsem viděla film (který českými kiny bohužel proletěl jako nezpozorovaná kometa), pak jsem četla knižní předlohu, která se liší jen v detailech a i napotřetí, u této audioknihy, jsem si příběh užila. Na jednom běžeckém fóru mě překvapilo, že kdosi u běhání místo hudby poslouchá audioknihy. Můj plán šlapat na rotopedu při sledování filmů ztroskotal na tom, že jsem u napínavých scén přestávala šlapat; jestli bych měla běhat u Lovců hlav, asi by mi z tohoto důvodu hodně váznul krok. Najděte vhodný způsob, jak si tuto osmiapůlhodinovou audioknihu užít, třeba už jen proto, že takhle krásně artikulované p, b, t a k jinde neuslyšíte.

Lucie Ferrante

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.