Jste zde: Recenze » Recenze: Jussi Adler-Olsen - Složka 64

Recenze: Jussi Adler-Olsen - Složka 64

Recenze

Ó Jussi Adler-Olsen, nenápadný frajer z Dánska, na toho se vyplatí si počkat. Kdo se zamiloval do jeho komisaře Morcka, musí každoročně stříhat metr do vydání dalšího tlustopisu. Nejdříve upoutal naši pozornost převýbornou Ženou v kleci (letos i zfilmovanou), pak potvrdil svůj um v Zabijácích a Vzkazu v lahvi, a nedávno nás poctil Složkou 64.

Kromě Morcka stvořil i Oddělení Q, nejzvláštnější policejní útvar všech dob. Tvoří ho morous Morck, tajemný orientální vtipálek Asad a šílená blondýna Rose. Posláním této hvězdné skvadry je zázračně vyřešit prastaré odložené případy, což se jim v jejich podzemní sluji (alternativě k normální kanceláři) navzdory očekáváním daří. Několik osob se stalo pohřešovanými v krátkém časovém období, a právě této statistické anomálii se rozhodnou přijít na kloub. Vyšetřování je zavede k bývalému ústavu/nápravnému zařízení na ostrově Sprogø. Na ten byly internovány mentálně zaostalé dívky, tohoto označení se ale velmi snadno dostalo i zcela zdravým, jen poněkud nepřizpůsobivým mladým ženám, z nichž byly mnohé proti své vůli sterilizovány. Přicházejí na stopu organizaci Tajný boj, provádějící nelegální a především nevyžádané potraty. Tato organizace má spojitost se současnou extremistickou politickou stranou s hrůzným názvem Čistý zítřek. Její lídr Curt Wad je vysokého věku a nepříliš humánních názorů - proti imigrantům a všemi deseti pro třídění lidí, např. podle inteligence nebo přínosu pro společnost. Kdo má ale schopnost nebo vůbec právo toto hodnotit?! Členové Oddělení Q jsou znechuceni; přistěhovalec Asad si případ bere nanejvýš osobně a nervově labilní Rose zuří nad tím, co všechno je možné v její vlasti. Curt Wad a jeho souvěrci jakožto „samozvaní domýšliví soudci“ chtějí čistit rasu, rozhodovat o tom, kdo by měl nebo neměl mít děti, které dítě má nebo nemá právo se narodit a stvořit Dánsko lepších zítřků. Bez ohledu na to, kolika nevinným lidem zničí život.

Autor ženy lehkých mravů nekritizuje, naopak vyvolává pohoršení nad tím, že někdo je trestán a týrán za nevědomost, přirozenost nebo neschopnost žít ve společenské přetvářce. Vyspělé státy, které jdou v mnohém příkladem ostatním, mají důvody k zametení si před vlastním prahem, i když o tom někdy sami jeho obyvatelé nemusí ani vědět; o ostudě národa se nemluví. Je něco pořádně shnilého v království dánském a Oddělení Q se neštítí se v tom pohrabat.

Zápletka není nijak utajovaná, jedná se o variantu „téměř od začátku víme, o co jde, jen se dozvídáme podrobnosti“ (ale podrobnosti barvité). Morální aspekt tady zvítězil nad snahou o dějové zvraty a překvapení (i když nějaké menší by se našlo). Proč tedy Složka 64 stojí za přečtení? Především kvůli neuvěřitelnému černému humoru, který se celým románem prolíná. Každá Morckova černá myšlenka je zároveň třeskutě vtipná a poťouchlý Asad svými průpovídkami o velbloudech vyloženě perlí. Co na tom, že v knížce je to malý tlouštík a ve filmu z něj udělali vysokého fešáka. Jeho postava je dokonalým doplněním protivného Morcka; navíc Asadovu minulost a osobní život stále (po čtyřech románech) halí tajemství, je prostě zápletkou sám o sobě. Další dlouhodobou dějovou linkou je Morckův kolega Hardy, který ochrnul při nepovedeném policejním zákroku. Nejen z pocitu viny si Morck kvadruplegika nastěhoval do obýváku a raduje se z každého záchvěvu citu v kamarádových nefunkčních nervech. I naše city se při čtení zachvívají, bránice taktéž. Zatímco se ostatní perou o titul krále nebo královny čehosi, Adler-Olsen v klidu sepisuje další několikasetstránková potěšení.

Lucie Ferrante

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

Autor: [Bastera] - Komentář ze dne: 30.01.2014 10:42:30
Tak ráda bych si od něj něco přečetla, slyším jen samou chválu, ale nerada začínám číst odprostřed série a první díl se ke mě ještě nedostal, musím to napravit :) Pěkná recenze! :)


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.