Jste zde: Recenze » Recenze: Michaela Klevisová - Ostrov šedých mnichů

Recenze: Michaela Klevisová - Ostrov šedých mnichů

Recenze

„Ostrov šedých mnichů“ je klasická detektivka – hádanka, která notně potrápí vaše mozkové závity. V příběhu na vás čeká hned několik zápletek a odhalit vraha nebo vyřešit alespoň jednu ze záhad se jeví jako téměř nemožné. Autorkou románu je česká spisovatelka Michaela Klevisová, ale příběh se odehrává v Holandsku a z knihy na vás dýchne atmosféra severu.

Michaela Klevisová (1976) vstoupila do světa literatury v roce 2007 detektivkou „Kroky vraha“. Následovaly další dvě detektivky, ve kterých se objevil policista Josef Bergman. Stejně jako předešlé knihy vyšel „Ostrov šedých mnichů“ v nakladatelství Motto. Klevisová jako autorka detektivek vyzrála a její aktuální novinka se vyrovná tomu nejlepšímu, co může svět detektivek nabídnout. Předešlé tři detektivky byly spíše krimi romány, „Ostrov šedých mnichů“ je plnokrevná klasická detektivka.

Kniha je plná záhad, ale zároveň i stop, díky kterým byste mohli rozplést všechny zápletky. Troufnu si ale tvrdit, že to se vám s největší pravděpodobností nepodaří. A nejspíš ani nepřijdete na to, co je a co není stopa. Autorka klade důraz na psychologii postav, čímž má blízko například k anglické spisovatelce P. D. Jamesové. Ostatně, „Ostrov šedých mnichů“ vám možná bude evokovat knihu „Maják“ a Josef Bergman má pár věcí podobných s inspektorem Adamem Dalglieshem. Pokud si potrpíte na přirovnání, není od věci v souvislosti s touto knihou zmínit i královnu severské krimi Camillu Läckberg nebo detektivku „Mlhy Ölandu“ od Johana Theorina.

„Ostrov šedých mnichů“ se odehrává na holandském ostrově Schiermonnikoog a kvůli jeho rozloze a počtu obyvatel je kniha tím, co někteří nazývají klaustrofobickou detektivkou. Všichni aktéři příběhu se znají a vy můžete jen hádat, jaké jsou mezi nimi vztahy a co kdo z nich tají. V prologu se seznámíte se zločinem, který se zde na ostrově odehrál před jedenácti lety. Tehdy došlo k vraždě mladé ženy a její vrah nebyl dosud vypátrán. Na ostrov přijíždí kdysi slavný bulvární novinář, který chce případ znovu otevřít. Asi vás nepřekvapí, že právě tento všetečka se stane další obětí vraždy.

Skvělé je, jak autorka naložila s postavou vraha a jeho přítomností v příběhu. Ačkoliv neporušila ani jedno z pravidel klasické detektivky, povedl se jí pěkný husarský kousek. Na konci příběhu nezbude než konstatovat, že si s námi Klevisová hrála celou dobu jako kočka s myší a schválně nás mátla předkládáním falešných stop. A i kdyby se vám náhodou něco málo podařilo tipnout, všechny záhady stejně nevyřešíte. To, co je tady severské, autorka komentuje ústy české překladatelky Ingrid, která Schiermonnikoog doslova nenávidí. Čtenář si udělá představu a ještě se pobaví.

Všechny postavy jsou živé a vám nebude dělat problém se do nich vžít. Protože je autorka žena, je logické, že jí více sedí ženské postavy. Ty jsou originální, sebevědomé a v příběhu mají nezastupitelné místo. Oproti nim působí šéf pražské kriminálky Josef Bergman poněkud nevýrazně. Kdyby nešlo o pokračování série, která je založená právě na jeho postavě, řekla bych, že by příběh fungoval i bez něj. Naopak úžasné je sledovat, jak se autorka vyřádila v postavě svérázné postarší majitelky místního muzea nebo v postavě patnáctileté Eli, která žije jen dneškem a snaží si užít co nejvíc věcí.

„Ostrov šedých mnichů“ je inteligentní a čtivá detektivka, která uspokojí i nejnáročnější čtenáře detektivních hlavolamů. A i když ji napsala česká autorka, budete mít pocit, že jste se ocitli na malém ostrůvku v Severním moři. Klevisová umí psát, má smysl pro detail a pochopení pro lidskou duši.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.