Jste zde: Recenze » Recenze: Mons Kallentoft - Zack

Recenze: Mons Kallentoft - Zack

Recenze

Pokud smutníte, protože jste zrovna dočetli svoji oblíbenou sérii, dobrá zpráva je, že neustále začínají další. Autoři píší snad každou rukou na jiném stroji a nejspíš se jim u toho i rozdvojuje mozek, protože každá série má jiného ducha. Mons Kallentoft vypustil do světa první díl série o Zackovi Herrym a ke spolupráci si přizval začínajícího autora Markuse Luttemana.

Neokoukaný hrdina, mladý policista Zack, je pro změnu „božsky krásný“ - to tu ještě nebylo, no uznejte! Po šichtě si rád zajde zapařit na technoparty a ještě si k tomu šňupne, žije přece jen jednou. Kryje arabského dealera drog, nejen proto, že se od něj sám nechává zásobovat, ale poněvadž je to jeho kamarád z dětství. Tento svůj tajný život před kolegy skrývá trochu jako seriálový Dexter.

Už jsme leckterému knižnímu hrdinovi (ba i hrdince) odpustili alkoholismus, takže ani tady není problém přivřít oko. Na to, aby se Zack kvalifikoval na antihrdinu, má podle mě příliš mnoho kladných vlastností: dává peníze bezdomovcům, píše úkoly se zanedbávanou holčičkou ze vchodu, brání čest kolegyni patřící k menšině, ale hlavně horlivě touží nastolit spravedlnost. I za cenu toho, že to na své motorce bude pálit po dálnici rychlostí 200 km/h (což je ovšem pro typ Suzuki Hayabusa běžná cestovní rychlost).

Svérázného hrdinu jsme už adoptovali a teď samotný případ. Ve Stockholmu jsou brutálně zavražděny thajské „masérky“. Stopy vedou k rasové nenávisti, pohrdání ženami nebo rovnou obchodu s bílým masem. Jedno lepší než druhé, račte si prosím vybrat! Autoři si zvolili nanejvýš aktuální téma odporu k cizincům, zmiňují nenávistné výlevy na internetu, Breivika, i menšiny pronásledované ve své vlasti (Kurdové, Karenové). Zacka vám tak mohu doporučit, pokud vás interesuje skandinávské soužití s přistěhovalci, nebo vás zaujalo téma mafií obchodujících s lidmi v Boxu 21 či Dívce, která si hrála s ohněm (a překousnete detaily, které s sebou přináší téma prostituce). Také neuškodí, jestli snesete jistou dávku patosu.

Násilí se vyskytuje v několika izolovaných scénách, ke konci sílí sugestivně vyjádřené znechucení nad jeho pachateli. „Mrtvých je, že to pomalu začíná připomínat řeckou tragédii.“ (str. 295) Osobně tedy v Zackovi nějakou větší podobnost s řeckými bájemi (kterými má být inspirován) nevidím, krom faktu že "čistí podsvětí" se jen sem tam objeví nějaké jméno, např. že se něčí pes jmenuje Zeus.

V druhé polovině to začne vypadat spíš na hororovou verzi Karkulky (vlk je už na obálce a zbytek uvidíte, nechci prozrazovat). Nedokážu odhadnout, jak velký podíl na románu měl Mons Kallentoft. Jeho styl, který známe ze série s Malin Forsovou, jsem tam totiž vůbec nenalezla. Zack je oproti ní mnohem přímočařejší. Jelikož se jedná o první díl série, není samozřejmě řečeno vše, vražda hrdinovy matky a záhadná část jeho dětství tak budou osvětleny někdy v budoucnu. Zack se má kam rozvíjet a ode mě dostává 80 %.

P.S. Skuteční majitelé Hayabusy, běžte si maximální rychlost zkoušet někam na letiště!

Hodnocení: 80 %

Lucie Ferrante

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.