Jste zde: Recenze » Recenze: R. Voosen, K. S. Danielsson - Motýlí dům

Recenze: R. Voosen, K. S. Danielsson - Motýlí dům

Recenze

Další z takřka nekonečné řady severských detektivek představuje dvě ženy v rolích vyšetřovatelů záhadně vypadající vraždy postaršího chovatele motýlů. K vyřešení zdánlivě jednoduchého případu je nutné ale nejprve rozmotat nekonečné nitky minulosti…

Knihu Motýlí dům, kterou u nás vydalo nakladatelství MOBA, napsala autorská dvojice Roman Voosen a Kerstin Signe Danielssonová. Vzhledem k tomu, že si o autorech knih, jež se mi dostanou do ruky, vždy něco ráda přečtu, mrzelo mě, že taková informace se na přebalu tohoto titulu nenalézá. Musela jsem zabrousit až na zahraniční stránky, neboť ani samo nakladatelství tyto údaje na webu nenabízí. A informace jsem našla zajímavé. Roman Vossen je Němec, který vystudoval německou literaturu. Kerstin Signe Danielssonová zase na severu Evropy učila švédštinu. Oba žijí nyní v německém Hamburku. Knihu Motýlí dům rovněž vydalo německé vydavatelství. Oba hodně cestovali. Vossen do Švédska a Danielssonová zase do Německa. Nutno podotknout, že i do své knihy zapracovali tyto prvky…

V hlavní roli se představí svérázná a předpisům trochu neholdující Stina Forssová, která se čerstvě přestěhovala z rušného Berlína do mírně nudnějšího, ale nepochybně chladnějšího města Växjö ve Švédsku. Přichází do týmu nově povýšené Ingrid Nyströmové ve chvíli, kdy se rozbíhá vyšetřování vraždy Balthasara Melchiora Frosta, vášnivého chovatele motýlů. Ten byl nalezen v záhadné, takřka mučednické pozici, bez očí a jednoho malíčku. Kdo by ale měl zájem zabít někoho, pro kterého jsou hlavní zábavou motýli na hřebíku? Obě vyšetřovatelky budou muset zapátrat až hluboko v minulosti, aby odhalili pravdu, která nemusí být pro každého dobře zkousnutelná…

Motýlí dům je slibným začátkem série – druhý titul s názvem Jako zvěř se chystá k vydání. Představuje Švédsko ze stránky, kterou známe, tj. jako chladné místo Evropy, které ale nabízí svým obyvatelům a návštěvníkům i mnoho netradičních krás. Ukazuje ale také na odvrácenou tvář této země, která se snaží vystupovat jako liberální. Kontroverzním tématem, jež si autoři zvolili jako hlavního tahouna své knihy, je homosexualita. Řeší se tady ale i celá řada jiných otázek. Bohužel, ne vždy ku prospěchu příběhu. Tím, že se jim autoři věnují dost často a mnohdy až na příliš dlouhou dobu, odbíhají od základu děje a navazování na něj se zdá být obtížnější. Ovšem k dobru věci je nutno podotknut, že se zase nejedná o nic strašného, co by čtenáři mělo extra vadit.

Tím je samozřejmě ubráno i na akčnosti děje, což ovšem u severských detektivek, které jsou známé svými detailními popisy, není zase nic tak překvapujícího.

Co ovšem zaujme, je prolínání současnosti s minulostí, což je zde základ k pochopení celého příběhu. Ten je nejen zajímavý z mnoha pohledů, ale i vzrušující zároveň. A to včetně závěru, který se může jevit jako mírně přehnaný (jak ovšem může působit i politická zápletka z Jeruzaléma, kde se tvoří vůbec prvopočátek života oběti). Každopádně myslím, že právě tento závěr mohl být více rozvinut, neboť působí velmi uspěchaně na to, v jak vlažném tempu ubíhá děj v celé knize. Ambice k tomu rozhodně měl.

Co se mi ale vážně zalíbilo, byly postavy dvou vyšetřovatelek. Po dlouhé době totiž netrpěly žádným komplexem ze své vlastní minulosti. Myslím, že je to zdárné odbočení od jakési nepsané tradice severských krimi.

Motýlí dům je dobře napsanou knihou, která potěší každého, kdo očekává zajímavý děj, zápletku a nějaký ten nečekaný zvrat, kterých je tu dost a dost. Je to vlastně taková poctivá detektivka, která si, i přes svých pár negativ, zaslouží přečíst.

Iveta Pešková

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.