Jste zde: Recenze » Recenze: Robert Galbraith - Volání kukačky

Recenze: Robert Galbraith - Volání kukačky

Recenze

„Volání kukačky“ je detektivní román od J. K. Rowlingové, která se po světě proslavila fantasy sérií o kouzelnickém učni Harry Potterovi. Pseudonym Robert Galbraith použila již jednou a tehdy se jí na čas opravdu podařilo zůstat v anonymitě. U „Volání kukačky“ byl pseudonym už zcela zbytečný, protože všichni věděli, že knihu napsala TA Rowlingová.

Jaké je „Volání kukačky“ jedním či dvěma slovy? Ryze anglické. Napsala ho Angličanka (pardon Angličan), odehrává se v Anglii a Galbraith navázal na tradici detektivek P. D. Jamesové, R. Randellové či C. Dextera. Příběh se sice odehrává v současnosti, ale vy máte pocit, že jste se přenesli o desítky let nazpátek do zlaté éry klasických detektivek. Kdyby postavy nepoužívaly současné technické vymoženosti, uvěřili byste, že se příběh odehrál klidně ve třicátých letech. Někomu bude kniha evokovat A. Christie, což je dáno tím, že Galbraith použil pár agathovských motivů.

Autor s vámi po celou dobu hraje fair play a dodržuje všechna psaná i nepsaná pravidla klasických detektivek. Možná si nyní říkáte, že najdete indicie a vydedukujete vraha, protože jste v detektivním žánru sečtělí. Nechci vám brát iluze a cokoliv prozrazovat, ale jsem si jistá, že na konci zůstanete s pusou dokořán. Galbraith si totiž dovolil jistou legrácku, kterou dokázal svůj smysl pro humor (třebaže poněkud černý). Vraha můžete tipnout, ale nepůjde o logickou dedukci. Vlastně si myslím, že tohoto člověka ani nebudete podezírat.

Celý příběh stojí a padá s hlavním hrdinou, jehož vytvoření byl skvělý tah. Cormoran Strike se vám dostane pod kůži a jeho příběh vás bude zajímat i bez ohledu na nějaké vyšetřování vraždy. Autor vám informace o Cormoranovi dávkuje postupně, takže se dozvídáte stále něco nového. Cormoran tu má psychologický vývoj, skvěle vykreslený charakter a jeho vztah k sekretářce a pomocnici v pátrání je čtenářsky vděčný. Cormoran Strike je výborně napsaná postava, která převálcuje všechny ostatní. Ty totiž v porovnání s ním působí jako bezduché loutky nebo papíroví panáci. Ačkoliv to může být dáno i množstvím a délkou popisů, které v knize jsou.

Autor své postavy popisuje a říká vám o nich všechno, co potřebujete vědět. To je ale bohužel na úkor toho, aby aktéři dostali prostor k tomu, aby se projevili sami. Tento styl se hodí do knih pro děti a mládež, ale v detektivce je zbytečný. Navíc to působí, jako by autor podceňoval své čtenáře. Nejspíš by to nevadilo v příběhu, který by měl dvě stě stránek, ale „Volání kukačky“ má 477 stran. Některé postavy jsou tím pádem ploché. Jiné postavy (například extravagantní módní návrhář) se mohly projevit a předvést svou povahu a emoce. Na nich je patrné, že Galbraith ovládá řemeslo a psát umí.

Celkově je příběh hodně psychologický. Převládají tady popisné pasáže, které se zejména ve druhé části střídají s dialogy. Ke konci minulý čas vystřídá čas přítomný a děje se tak ve fázi, kdy má Cormoran jasno, kdo je vrahem. Autor vám naservíroval hned několik zločinů a první úvodní vražda nezůstane jedinou. Celý příběh plyne poklidně v mírném tempu.

Cormoran bude na konci excelovat přesně tak, jak to vyžaduje žánr. Na začátku budete mít pocit, že jde o patlala ve stylu poručíka Columba, ale díky tomu vás bude o to víc šokovat na posledních stránkách, kde si správné řešení všech záhad jakoby vycucá z prstu. Jeho teorie budou znít šíleně, ale když se nad tím zamyslíte, dojde vám, že to nemohlo být jinak.

Veronika Černucká

Trailer na knihu Volání kukačky

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.