Jste zde: Recenze » Recenze: Samuel Bjørk - Sova

Recenze: Samuel Bjørk - Sova

Recenze

Sova je napínavá klasická detektivka, ve které vám autor přichystal hned několik parádních překvapení. Pokud si rádi hrajete na amatérské Sherlocky, pak směle do toho. Jen se připravte na řadu falešných stop a provokací. Autor si s vámi bude hrát jako kočka s myší, ale upřímně řečeno, o to je to větší zábava. Pro něj i pro vás.

Pod pseudonymem Samuel Bjørk se skrývá norský zpěvák, dramatik a textař Frode Sander Øien (1972). Ten má za sebou už obdivuhodnou kariéru. V jednadvaceti letech napsal a úspěšně publikoval první divadelní hru a od té doby je literárně činný. Jeho „vážné“ romány získaly řadu cen a oblíbili si je nejen čtenáři, ale i recenzenti. O tom, že Bjørk umí psát, netřeba pochybovat. Psaní detektivek pro něj není obživou, ale příjemným zpestřením.

Bjørk si psaní detektivek užívá, a tím pádem si vy budete užívat jejich čtení. Jako první vyšel román „V lese visí anděl“, který si brzy našel své nadšené příznivce. Aktuální „Sova“ je volným pokračováním vystavěným podle osvědčeného schématu. Bjørk má načteno a díky tomu zná všechny triky svých kolegů detektivkářů. Pro své romány si vybral to, co se osvědčilo, takže jeho příběhy jsou předurčeny k úspěchu. V knize „V lese visí anděl“ i v „Sově“ pátrají policisté po úchylných vrazích, kteří mají podivné choutky.

Zatímco v románu „V lese visí anděl“ někdo věšel po lesích nevinná děvčátka, v „Sově“ vrah naaranžoval svou oběť jako sovu. Aby vás Bjørk co nejvíce zmátl, přidal do knihy jakýsi prolog, který je na první pohled plný vodítek. Podobně funguje i první kapitola a vy máte hned zpočátku o čem přemýšlet. Ale pozor. Ony sovy v úvodní části jsou dvojsečnou zbraní. Všechno působí nadmíru bombasticky, proto můžete být na konci knihy lehce zmatení. Budete čekat kouzelnické triky, ale pointa je logická a na poměry žánru střízlivá. Na začátku je to pořádná divočina a postupně se mění v krimi román, který by se s přimhouřenýma očima mohl odehrát i ve skutečnosti.

Hlavním hrdinou je Holger Munch, policista ve středním věku. V jeho týmu se opět objeví atraktivní Mia a velký prostor tu dostanou i Holgerovi rodinní příslušníci. Holger i Mia jsou napsaní podle vzoru severských detektivů. Oba se něčím trápí a oba mají ve své minulosti něco, co by si přáli změnit. Holgerův smutek je latentní a on už se s ním dokázal naučit fungovat, kdežto Mia je čím dál víc rozháraná a její tělo si přeje, aby trápení už definitivně skončilo. Při pátrání po vrahovi mají k dispozici několik specialistů a pomáhat jim budou dokonce i lidé stojící mimo zákon.

„Sova“ má filmový potenciál a dá se říct, že připomíná scénář. Scény jsou perfektní, dialogy živé, jen občas si možná povzdechnete, že tu není víc literární omáčky, do které byste se mohli začíst. Postavy jsou výborně načrtnuté, ale na můj vkus se málo projevují. Holger Munch je podle svého autora geniální matematik milující neřešitelné úlohy. Bohužel svou schopnost demonstruje pouze v jednom příkladu, což je velká škoda. Holger proplouvá dějem se ctí, jako policista je více než schopný, ale já bych ocenila i nějaké ty oslňující dedukce Velkých detektivů (či matematiků).

Bjørk je na jedné straně velmi poctivý, ale na straně druhé mu působí rozkoš zavalit vás spoustou falešných stop. Správné řešení máte před očima a je to padesát na padesát, zda zápletky vyřešíte. Záleží na tom, jak jste v žánru sečtělí, a jak se dokážete do autora vcítit. Co se týče náročnosti dedukcí, tak „Sova“ je zapeklitější než „V lese visí anděl“. Ale dost slov. Připravte si něco dobrého, hupsněte do peřin a pusťte se do skvělého čtení. Tahle kniha vás totiž nadchne i v případě, pokud se vám podaří vydedukovat, jak to vlastně celé bylo.

Hodnocení: 85 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.