Jste zde: Recenze » Recenze: Yrsa Sigurđardóttir - DNA

Recenze: Yrsa Sigurđardóttir - DNA

Recenze

Ona je psycholožka a nově jmenovaná ředitelka zařízení pro sexuálně zneužívané děti. On je policejní vyšetřovatel a tak trochu sukničkář. Náhoda je svede dohromady při pátrání po sadistickém vrahovi, který nezná slitování. „DNA“ je prvním dílem dlouho očekávané detektivní trilogie a Yrsa v ní překonala všechna očekávání.

Islandská spisovatelka Yrsa  Sigurđardóttir (1963) patří bezesporu k nejlepším autorkám drsné severské krimi. Ačkoliv tato dáma vystudovala stavební inženýrství a psaní se věnovala pouze ve volných chvílích, její detektivky patří k tomu nejlepšímu, co může žánr nabídnout. Yrsu proslavila série s právničkou a amatérskou vyšetřovatelkou Tórou a obrovský úspěch zaznamenal i její poslední román „Pamatuji si vás všechny“. V něm Yrsa spojila detektivku s hororem a vznikl příběh, při kterém vám bude běhat mráz po zádech.

Akuální novinka „DNA“ z nakladatelství Metafora představuje novou ústřední dvojici detektivů. Yrsa v knize využila všechno, díky čemuž jsou její knihy excelentní, a tak vás čeká jedinečný zážitek. Čtení si užijete už jen proto, že Yrsa má cit pro psané slovo a v jejím podání jsou čtivé i popisy a charakteristiky. Z textu je prostě znát, že si vyhrála s každým odstavcem i větou. K mistrně napsanému příběhu přidejte komplikované zápletky, svižné dialogy a řadu hororových scén a získáte jakous takous představu o tom, na co se můžete těšit. A protože jsou ve hře malé týrané děti, nebude nouze ani o emoce.

Hlavní hrdinové, Freyja a Huldar, mají dobrý důvod pro to, aby si šli z cesty, ale osud tomu chtěl, aby se setkali při vyšetřování brutálních zločinů, jaké Island ještě nezažil. Prolog se odehrává v roce 1987 a my se v něm seznámíme se třemi sourozenci, které postihla jistá tragédie. Několik odborníků rozhoduje o jejich životě a výsledkem je, že dva chlapci a jejich malá sestřička jsou umístění do ústavní péče a nabídnutí k adopci. Protože jsme v detektivce, můžete už v tuto chvíli začít hádat, kam se bude příběh ubírat a o co v něm půjde.

Některé věci se budou přímo nabízet a já se s vámi vsadím, že si budete stoprocentně jistí tím, že jste na správné stopě a že vám nebude činit potíž případ rozlousknout. Jenomže je tady velké ALE. Yrsa je excelentní manipulátorka, a protože je to chytrá ženská milující záhady a intriky, stále bude o několik kroků před vámi a bude vás mít tam, kde potřebuje. Paradoxní a úžasné přitom je, že správné řešení budete mít stále před očima a Yrsa vám bude doslova vnucovat všechna vodítka potřebná k vyřešení. Pokud se vám ale opravdu povede celý případ vyřešit, potom před vámi smekám.

Pravděpodobnější ovšem je, že budete tápat a až do samotného konce a klíčové vysvětlovací scény, která nesmí ve správné detektivce chybět, budete totálně mimo. A také věřím tomu, že Yrsu podceníte a budete si myslet, že „DNA“ je jedním z banálních kriminálních románů napsaných jen proto, aby autor vzdal hold policii. Yrsa ale přesně ví, co její čtenáři žádají, a toho jim poskytla ve vrchovaté míře. „DNA“ je tudíž skvělé čtení a vy s ním rozhodně neuděláte chybu.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.