Jste zde: Recenze » Recenze: Yrsa Sigurdardóttir - Pamatuji si vás všechny

Recenze: Yrsa Sigurdardóttir - Pamatuji si vás všechny

Recenze

Máte rádi hororové příběhy, při jejichž čtení vám běhá mráz po zádech? Líbila se vám klasika Deset malých černoušků? Potrpíte si na jevy mezi nebem a zemí? Pak je pro vás tahle kniha ideální volbou.

Yrsa Sigurdardóttir (1963) pochází z Islandu a literární kritici ji označují za královnu severského thrilleru. Čeští čtenáři se už mohli seznámit s jejími detektivními romány, ve kterých vystupuje právnička Tóra. Metafora vydala šest jejích příběhů a vesměs jde o klasické detektivky. Tóra srší humorem a ironickými průpovídkami, a i když se ve své praxi setkává s mnoha podivnými věcmi, všechny jdou vysvětlit rozumem.

Román „Pamatuji si vás všechny“ je však úplně jiný. Žánrově jde o horor s několika detektivními zápletkami. Děj se odehrává na opuštěném ostrově u Islandu a hlavní roli zde má strašidelný dům, ve kterém podle místních straší. Do domu přijíždí trojice mladých lidí z hlavního města s plánem otevřít zde hotel pro turisty. Netrvá dlouho a začnou se dít podivné věci. Tato kniha není ryzí detektivka založená na logice, proto se smiřte s existencí duchů. Upřímně řečeno, ono vám to nebude dělat vůbec žádný problém. Autorka píše skvěle, a pokud v něčem opravdu vyniká, pak je to vytvoření atmosféry. Díky tomu vám dokáže vsugerovat pocit, že všichni ti duchové sem patří, a že bez nich by to prostě nebylo ono.

„Detektivno“ vám bohatě vynahradí několik zápletek a tajemství, která skrývají mladí majitelé domu i místní. Vztahy jsou tady všelijaké a zaručuji vám, že v několika případech budete doslova šokováni. Jedna ze zápletek se týká i samotné existence duchů a vy můžete pátrat po tom, co jsou zač a co kdy provedli, že nyní musí bloudit po opuštěném ostrově a pronásledovat některé lidi. Dění v domě duchů tvoří jednu linii příběhu a tu druhou tvoří policejní vyšetřování série nepřirozených úmrtí. V této linii exceluje zejména psychiatr Freyr, který přišel před lety o svého malého syna.

Víc než jinde zde platí, že všechno souvisí se vším, a že svět žijících je ovlivněný světem mrtvých. Legendy a tajemné příběhy nejsou jen povídačkami pro děti a bylo by chybou je podceňovat. V příběhu je hned několik brutálních vražd a vy máte možnost hádat, kdo je vrahem a proč vraždí zrovna tímto způsobem. Na konci románu je všechno vysvětleno a rozhodně vám nezůstane v ústech pachuť zklamání. Jen prostě počítejte s tím, že něco můžou mít na svědomí i duchové mrtvých.

Kniha je napínavá od začátku do konce a autorka vám záhady a jejich řešení dávkuje postupně. Příběh je čtivý a strhne vás už po několika stránkách. Vlastně už ve chvíli, kdy starý kapitán utrousí několik záhadných poznámek o prokletém domě na ostrově. Pokud znáte thriller Deset malých černoušků od Agathy Christie, pak vězte, že Yrsa dokázala vytvořit snad ještě napínavější atmosféru. Zlo je všudypřítomné a vy i knižní hrdinové ho máte na dosah ruky. „Pamatuji si vás všechny“ je kniha, která by neměla uniknout pozornosti nikoho, kdo se rád bojí a kdo rád řeší záhady.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2020 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.