Jste zde: Recenze » Recenze: Yrsa Sigurdardóttir - Plavba smrti

Recenze: Yrsa Sigurdardóttir - Plavba smrti

Recenze

„Plavba smrti“ je thriller s prvky klasické detektivky – hádanky. Víc než polovina příběhu se odehrává na moři v uzavřeném prostoru luxusní jachty. Z ní se ztratí celá posádka a na islandské advokátce Tóře je, aby přišla záhadě na kloub.

Tóra není českým čtenářům neznámá. „Plavba smrti“ je totiž už její šesté dobrodružství, které k nám nyní přináší nakladatelství Metafora. Yrsa vstoupila do světa krimi příběhů v roce 2005, kdy vyšel její román „Poslední rituál“. Ten u nás vyšel před několika měsíci ve druhém vydání. „Plavba smrti“ vyšla v roce 2011 na Islandu, u nás vychází poprvé.

Tuto chronologii uvádím proto, že věci neznalý čtenář by mohl být lehce zmaten. I v tomto příběhu je totiž důležitý osobní a pracovní život hlavní hrdinky. Pokud jste četli druhé vydání „Posledního rituálu“ a poté „Plavbu smrti“, zřejmě vás zarazí, že Tóra žije s mužem, se kterým se v „předešlé knize“ teprve seznámila, a že se stala babičkou vnoučete, o jehož existenci v „předešlé knize“ ještě ani pořádně nevěděla.

Tóřin rodinný stav ale nemá žádný vliv na detektivní záhadu, kterou nám Yrsa předestřela, a to je hlavní. V „Plavbě smrti“ se Tóra ujímá případu, který už několik dní přetřásají všechna média na Islandu a v dalších zemích. Klienti její soukromé advokátní kanceláře nejsou žádní boháči, ale zdrcení manželé, kterým z lodi zmizel syn s manželkou a dvěma dcerami – dvojčaty. Rodiče u sebe měli třetí dceru a na Tóru se obrátí proto, že si chtějí vnučku nechat ve své péči. Tóra se případu ujme.

Případ, který je na první pohled nevysvětlitelný, považuje za banalitu spjatou především s administrativními úkony. V té chvíli samozřejmě netuší, že se stane amatérským detektivem pátrajícím po mnohonásobném vrahovi. Když se čtenář dozví všechna potřebná fakta, objeví se před ním nefalšovaná klasická detektivka s několika možnými motivy. Ať už budete podezírat kohokoliv, klidně se s vámi vsadím, že správného vraha neodhalíte ani neuhádnete. Jak je u autorky dobrým zvykem, na konci knihy zůstanete s pusou dokořán.

Protože jsou autorka i její hlavní hrdinka ženy, příběh má v sobě jistý lidský a emocemi nabitý rozměr. V tomto ohledu má „Plavba smrti“ blízko detektivkám švédské Camilly Läckberg. Příběh je napínavý a děsivý, ale i přesto v něm najdete pasáže, které vás vezmou za srdce. Postavy jsou tady velmi různorodé. Mají rozličné charaktery a pocházejí z rozličného prostředí. Majitelé jachty patří mezi horních deset tisíc, takže zavítáte i mezi islandskou smetánku. Rodina Tóry nedostala takový prostor jako například v „Posledním rituálu“ a chybí tady i vtipné přestřelky mezi Tórou a jejím přítelem, ale o komiku se postarala Bela. Bela pracuje pro Tóru, ale ty dvě se nesnáší a dělají si neustále naschvály. Pro ně to vtipné není, zato čtenář má v očích slzy smíchu.

Celá kniha se dá rozdělit na dvě části, které se od začátku do konce střídají. V jedné části Tóra řeší svůj případ, ve druhé se ocitáme na lodi a sledujeme, co všechno se tam stalo a co všechno vedlo k tragédii. Yrsa není patetická ani se nesnaží o laciné efekty. Protože vás dopředu nepřipraví na to, jak ošklivé nebo šokující věci vás čekají, o to víc vás potom zasáhnou. „Plavba smrti“ je ideální čtení pro ty, kteří mají rádi hrůzostrašné příběhy s perfektně promyšlenou zápletkou.

Veronika Černucká

 

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2021 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.